Kako hitro in poceni sešiti torbo za na plažo

Kako hitro in poceni sešiti torbo za na plažo

 

 

 


Najti kakovostno in prostorno torbo za na plažo sploh ni enostavno. Če ste eden tistih ljudi, ki brez razloga vedno prinesejo preveč stvari k vodi (ampak bodimo iskreni, nikoli ne vemo, kaj bomo morda potrebovali), potem bo ta torba postala vaš najboljši spremljevalec poleti :)

 

Čas izdelave: 1 ura in 10 minut
Težavnost: primerno za začetnike

Potrebovali bomo:


Blago

Zahvaljujoč pravi izbiri blaga lahko naša torba traja dlje in prenese tudi težje pogoje. Za to vrsto torbe priporočamo visokokakovosten nepremočljiv poliester. Za ta material boste hvaležni med dežjem, na pesku na plaži ali ko pomotoma polijete sok ali kavo. Torbe ne bo treba vreči v smeti ali je takoj oprati ročno. Zaradi lastnosti poliestra jo lahko enostavno operete v pralnem stroju. Za podlogo smo izbrali visokokakovostno lahko vodoodporno tkanino. Je močnejša in kakovostnejša od klasične podloge. Saj je pomembno, da je tudi notranjost torbe enostavna za vzdrževanje. Zahvaljujoč temu materialu bo :)

 

V tem primeru vas ne bo razveselila le kakovost, ampak tudi cena. Za našo plažno torbo boste potrebovali le 60 cm vodoodpornega poliestra in 50 cm podloge.

Vemo, da je čas dragocen, zato boste zagotovo veseli, da lahko takšno torbo sešijete že v 70 minutah.

 

Zato ne izgubljajmo časa in se lotimo dela!

1. Kroja ne bomo risali na papir, ampak neposredno na blago. Ni zapleten, potrebujemo le ravnilo in kredo. Celotna torba za na plažo bo sestavljena iz štirih delov. Dva enaka kosa zunanjega materiala (poliester) - KROJ 1 in dva enaka kosa podloge - KROJ 2. Kosi podloge bodo krajši in bodo imeli označeno luknjo na strani, kosi zunanjega materiala bodo daljši in bodo imeli oznako za prepogibanje in oznako za šivanje.

2. Najprej bomo pripravili dele podloge. Kroj bomo narisali neposredno na blago.
Risali bomo na prepognjeno blago in tako izrezali dve plasti hkrati.

3. Izrezali bomo te kose podloge.

4. Robove teh delov zašijemo. Enega v celoti, na drugem pustimo cca 15cm odprtino. To je odprtina, skozi katero bomo obračali končano torbo. Šivali smo z overlock šivom in tudi z ravnim šivom. Ker bo celotna torba podložena, lahko varno šivamo samo z ravnim šivom. Vsi šivi bodo skriti, ne bo se jih videlo. Na enak način zašijemo tudi spodnji del podloge. Če nimate overlock stroja in želite biti prepričani, da se torba ne bo trgala, lahko poleg ravnega šiva uporabite tudi cik-cak šiv.

5. Zašili bomo vogale torbe. Stranski šiv spnemo s spodnjim šivom.

6. Robove, ki bodo ustvarili vogali vrečke, zašijemo z ravnim šivom, lahko dodamo še overlock ali cik-cak šiv.

7. Tako kot smo sešili torbo iz podloge, bomo sešili torbo tudi iz zunanjega materiala. Pri šivanju torbe iz zgornjega materiala ne potrebujemo puščati odprtine. Ta korak se izvede samo za podlogo. Zgornji del bo iz enega kosa, brez odprtine za obračanje vrečke.

8. Ko imamo končana zunanji del torbe in podlogo, podlogo vstavimo v zunanjo torbo z licem na lice.

9. Spnemo ju skupaj. Najprej ob stranskih šivih, nato postopoma po celotnem obodu.

10. Nato ju zašijemo z overlock (oz. cik-cak) in ravnim šivom. Šivamo okoli celotnega oboda.

11. Podlogo in zunanji del torbe smo združili.

12. Torbo obrnemo na pravo stran skozi odprtino, ki smo jo pustili na podlogi, in preverimo, ali vse lepo stoji.

13. Odprtino na podlogi zašijemo z ravnim šivom približno 1–2 mm od roba. S tem zapremo notranjost torbe. Upajmo, da nismo pozabili bucike notri ;)

14. Če pred izrezovanjem delov torbe nismo označili, kje bo pregib in šiv, to naredimo zdaj. S kredo narišemo, kje bomo prepognili zunanjo torbo in kje bomo šivali. Označili smo 10 cm od roba za pregib. Nato smo označili 9 cm od pregiba za šiv.

15. Spet vstavimo eno torbo v drugo (podlogo v zunanjo) in na mestu označenega pregiba torbo prepognemo ter pritrdimo, da se med šivanjem ne premika. Zašijemo z ravnim šivom na označeni razdalji (9 cm od prepognjenega roba).

16. Iz kraft papirja naredimo majhne podloge za rinke. Video z navodili se nahaja tukaj: Kako izdelati rinke s kraft papirjem

17. Označimo mesto za rinke iz kraft papirja.
Ta naj bodo nameščena tam, kjer imamo dva sloja zgornjega materiala (zato smo ga prepognili 9–10 cm). Položaj rink določa razdaljo med naramnicama torbe. Da bi dobili boljšo predstavo o idealni razdalji med naramnicami, priporočamo držati torbo ob telesu. Mi smo izbrali razdaljo 26 cm.

18. Ko določimo razdaljo, na ta mesta prišijemo podloge iz kraft papirja.

19. V sredino podlog vstavimo rinke. Izbrali smo večje rinke s premerom 18 mm, saj je tudi naramnica torbe narejena iz širše vrvice s premerom 1 cm.

Rinke, ki smo jih uporabili, najdeš TUKAJ
Vrvice, ki smo jih uporabili, najdeš TUKAJ

20. Potrebovali bomo dve vrvici - za dve naramnici. Dolžino lahko določimo tudi tako, da torbo naslonimo na telo in se odločimo, na kateri višini jo želimo nositi. Vrvice vplejlemo v rinke. Če se konci vrvic cefrajo, jih priporočamo prekriti z lepilnim trakom, ki ga lahko po namestitvi odstranimo.

21. Ko vrvico napeljemo skozi rinke, na koncih vrvic zavežemo vozle. Dobro jih zatisnemo in preizkusimo.

Končali smo :)

Od nas je odvisno, kaj bomo nosili v torbi. Če bo torba namenjena težjim stvarem, raje izberemo drugačno vrsto trakov, na primer bombažne gurtne, ki jih najdete TUKAJ

 

Izdelava torbe z naramnicami bo zelo podobna. Oba bosta enako izrezana, edina razlika je v ročajih za držanje in načinu njihovega prišitja. Potrebujemo cca. 3 m dolg trak, ki ga bomo prišili čez sprednji in zadnji del torbe kot celoto.

Za boljše razumevanje si oglejte kratek videoposnetek.

Priporočamo kombinacijo torbe z vrečko za kopalke, ki jo je mogoče enostavno privezati na naramnico torbe in poleg tega, da bo videti originalno, bomo imeli kopalke praktično vedno pri roki. Potem jih zagotovo ne bomo pozabili ;).

Če želimo narediti dve torbi, ker imamo zagotovo prijateljico, ki si bo želela popolnoma enako torbo, kupimo dvakrat več blaga.

Želimo vam prijetno šivanje in še prijetnejše nošenje.