Katere vrste blaga se najpogosteje uporabljajo?
1. Bombaž
Bombaž je en od najbolj razširjenih tekstilnih materialov na svetu. Spreden je iz bombažnih vlaken, ki se pridobivajo iz plodov bombažne rastline. Čeprav obstaja več sort te rastline, imajo vse plodove v obliki kapsule. Ko je kapsula zrela, se razpoči in se iz nje sprosti mehka kroglica naravnih bombažnih vlaken. Te se nato predelajo v prejo in stakjo ali pletejo v bombažno blago.
Bombaž je mehak, zračen in zelo prijeten za nošenje, hkrati pa je tudi izredno trpežen in nezahteven za vzdrževanje. Bombažni jersey se najpogosteje uporablja šivanje oblačil za vsakdan. Na primer majice, obleke ali spodnje perilo. Bombažno platno pa se uporablja za gospodinjske predmete ali posteljnino.
2. Bambus
Obľúbená bambusová látka je izdelano iz vlaken, ki jih najdemo v mozgu bambusove trave. To je lahek, zračen, močan in trpežen material. Poleg tega dobro saje (do 60 % bolje kot bombaž) in vpija vonjave. Ima celo naravne protialergijske in antibakterijske lastnosti. Bambus raste zelo hitro, zato pri njegovem gojenju ni potrebno uporabljati pesticidov.
Blago je tudi izredno mehko in prijetno na otip. Nekaterim se zdi celo podobno razkošni svili. Poleti vas prijetno hladi, pozimi pa zanesljivo greje. Tudi po večkratnem pranju ohrani svojo obliko in barvo. Iz bambusovega jerseya se izdelujejo majice, obleke in spodnje perilo, po drugi strani pa je bambusovo platno zaradi svojih lastnosti idealno za odeje, vzglavnike, otroška gnezdeca in obrobe za otroške posteljice.
3. Flis
Flis (izvirno fleece) e mehko pletivo, ki je obojestransko kosmateno. Narejen je iz sintetičnih vlaken in je nastal kot cenejša alternativa volnenim materialom. Za razliko od volne pa ne potrebuje posebne nege in zdrži dlje.
Flis je zelo mehak, ohranja toploto, se hitro suši, ne izgublja barve, oblačila pa so prijetno lahka in udobna. Posebej primeren je za odeje, blazine, pregrinjala, puloverje, majice, kape, šale ali rokavice.
4. Svila
Luksuzna svila je v zadnjih letih vse bolj priljubljena. Prava svila je narejena iz povsem naravnih vlaken, ki jih proizvajajo gosenice različnih vrst nočnih metuljev. Najpogostejša je sviloprejka. Posamezna sviloprejka živi le približno tri dni, vendar lahko v tem času odloži približno 400 jajčec. Iz njih se po 10 mesecih izležejo manjše gosenice.
Čeprav so kratkožive, lahko pojedo veliko število listov murve, zato rastejo zelo hitro. Ko postanejo dovolj velike in debele, se zakuklijo v kokon, ki je ovit v svilena vlakna. To je nato osnova za razkošno tkanino.
Svila murve je mehka, zračna, hipoalergena (primerna tudi za osebe z občutljivo kožo), poleti prijetno hladi, pozimi pa greje. Koži omogoča dihanje, zato se večinoma uporablja za izdelavo ohlapnih bluz in oblek. Vedno pogosteje pa se uporablja tudi za posteljnino in elastike za lase (zaradi svile lasje niso naelektreni in se manj lomijo).
5. Lan
V zadnjih letih je lan ponovno v središču pozornosti. Deloma zato, ker je okolju prijaznejši od bombaža. Poleg tega je lanena preja za 20 do 30 % močnejša od bombažne.
Lanena vlakna za predenje se pridobivajo iz lanu in so lahko dolga do enega metra. V preteklosti je bilo pridobivanje lanenih vlaken precej zapleten postopek - odtrgane rastline je bilo treba najprej posušiti, nato očistiti, da bi ločili vršičke s semeni od stebel, zato so rastlino namakali ali rosili, da so se vlakna razrahljala, nato so jo lomili, stresali, česali in nato predli v prejo.
Lan je izjemno močan (je najmočnejše naravno vlakno), lahek in trpežen, njegove lastnosti pa se sčasoma še izboljšujejo. Ima značilno teksturo, je primeren za alergike, odvaja vlago, poleti je prijetno hladen, pozimi pa zagotavlja nasprotno. Zaradi svoje zračnosti je še posebej primeren za poletna oblačila. Ker pa tudi dobro vpija, se pogosto uporablja tudi za brisače, kuhinjske krpe, namizne prte in posteljnino. Edini "minus" je njegovo krčenje. Mnogi ljubitelji lanu pa menijo, da je to pravzaprav prednost. Zaradi tega je namreč zlahka prepoznaven in vizualno edinstven.
6. Blago za kopalke
Med vrste blaga iz sintetičnih vlaken spada tudi blago za kopalke. Pri predenju je v ta material vmešanih več vrst vlaken, da je dovolj prožen in elastičen. Pogosto se imenuje tudi lycra ali spandex. Vendar sta to oznaki zaščitenih blagovnih znamk in gre za patentiran material.
Blago za kopalke je zelo mehko, diha, se hitro suši, se popolnoma prilega telesu, hkrati pa je udobno in ne omejuje gibanja. Zato se najpogosteje uporablja za kopalke ali oblačila za fitnes (majice, pajkice) ali plesne kostume. Poleg tega je dolgo obstojno in odporno na obrabo.
Obstaja celo reciklirano blago za kopalke, ki je narejeno iz preje iz recikliranih plastenk PET. Ohranja enake lastnosti kot klasična različica, vendar je veliko bolj okolju prijazno.
7. Poliester
Poliesterni le vrsta blaga, temveč tudi krovni izraz za številna umetna polimerna vlakna. Najpogosteje označuje polietilen tereftalat, znan kot PET, ki se uporablja tudi za izdelavo plastenk. Čeprav je poliester sintetična snov, je zaradi svojih lastnosti zelo priljubljen tudi v oblačilni industriji.
Trajen, vzdržljiv in prilagodljiv. Čeprav ni preveč zračen, je odličen za športna oblačila, saj ne vpija znoja ali drugih tekočin. Poleg tega se zelo hitro suši.
Pogosto je osnova za drugo vrsto blaga, saj mu lahko doda trdnost. Po drugi strani se poliestru dodajajo druga vlakna, da se izboljšajo njegove lastnosti (najpogosteje zračnost). Iz poliestra je mogoče izdelati skoraj vse.
Poliestrska pletiva se najpogosteje uporabljajo za šivanje oblačil za skoraj vse vrste (ne le) profesionalnega športa. Močne poliestrske tkanine z različnimi vodoodpornimi obdelavami pa so primerne za oblazinjenje vrtnega pohištva. Zelo priljubljene pa so tudi za izdelavo dodatkov za otroške vozičke, zimskih vreč in torbic.
8. Saten
Saten je tkan material, ki je na eni strani zelo svetleč, na drugi pa popolnoma mat. Izdelan je lahko iz različnih vrst vlaken, najpogosteje iz poliestra in elastana. Zaradi tega je prijetno gladek in elastičen. Saten je tkan v atlasni vezavi, ki sodi med tri glavne vrste tkanja tekstila - skupaj s platneno in keper vezavo.
Iz satena so najpogosteje izdelane obleke, krila, bluze, metuljčki in kravate, saj so videti elegantno ali celo razkošno.
9. Šifon
Šifon spada med lahke, gladko tkane tkanine. Rahlo se lesketa in ima majhne "gube", zato je na otip nekoliko " hrapav". Gube so posledica posebne krep preje, iz katere je izdelan, in platnene vezave. Poznamo pa tudi gladek šifon. Slednji je brez krep preje.
Stkan je iz sintetičnih in naravnih prej, kot so svila, najlon, rajon ali poliester. Je lahek, zračen, prijeten in rahlo prosojen material. Idealen je za obleke, krila, bluze, šale, gledališke ali plesne kostume. Tkanina je videti elegantna in lahka. Primeren je tudi za nabiranje, zaradi česar bodo krila ali obleke videti še bolj ženstveno.
10. Jersey
Jersey je narejen s prepletanjem ene ali več niti, najpogosteje bombažnih. Za pletenje se uporablja pletilni stroj, ki iz niti oblikuje lične zankice. Te so lepo vidne, ko jersey raztegnemo.
Gre za vsestranski material, ki se najpogosteje uporablja za izdelavo oblačil za prosti čas za odrasle in otroke. Je prijetno mehek, lahek, diha, v kombinaciji z elastanom je elastičen in se popolnoma prilega telesu. Poleg tega dobro zadržuje toploto, zato je primeren tudi za hladnejše vreme.
Je enostaven za nego (čeprav je njegova obdelava lahko zahtevna) in se ne mečka preveč. Obstaja več vrst jerseya, kot so jersey z elastanom, jersey brez elastana, interlock ali obojestranski jersey.
11. Viskoza
Viskoza je polsintetična vrsta blaga, ki je izdelana iz celuloznih vlaken. Zelo spominja na svilo. Je enako prijetna na otip, prožna in gladka. Vendar je v primerjavi z njo veliko cenejša.
Ima vsestransko uporabo in v oblačilni industriji pogosto nadomešča bombaž (zlasti v zadnjih letih). Viskoza ne draži kože, dobro vpija in je zelo podobna povsem naravnim materialom. Uporablja se za izdelavo majic, oblek in bluz.
Pri tkanju čvrstega platna se običajno meša z bombažem ali lanom. Tako nastane visokogramsko platno, ki se uporablja kot dekorativna tkanina za dom ali oblazinjenje.
12. Žamet
Žamet je mehko in razkošno blago, sestavljeno iz gostih, enakomerno rezanih vlaken z gladkim lasom. Njegova površina je lepo gladka, sijoča in prijetno mehka na otip. Žamet se je včasih uporabljal zlasti za obleke in oblačila za posebne priložnosti, saj je videti pompozno in vsekakor privlačno.
V preteklosti so ga tkali iz svilene preje, zato je veljal za izjemno in drago tkanino. Danes se za njegovo izdelavo najpogosteje uporabljajo bombažna in sintetična vlakna. Tako je postal cenejši in dostopnejši. Raztegljiv žamet se uporablja za izdelavo vsakdanjih kosov, še vedno pa ga boste najpogosteje našli na oblekah.
V zadnjem času so zelo priljubljena tudi žametna oblačila za prosti čas. Na primer razkošne trenirke in jopice. Dekorativni žamet se uporablja tudi kot tkanina za oblazinjenje, na primer za fotelje, zofe, zavese ali blazine.